Szerző Tamas DEAK
Kánya Kálmán halála - ?
https://valtozomult.blogspot.com/2016/01/kanya-kalman-halala.html
2016-01-22T13:54:00.006+01:00
Noha úgy tűnik, a hasonlóságon alapuló tévedés Thyssen és Kánya Kálmán között megoldódott, azonban a történet talán így még izgalmasabb. Mi történt Kánya Kálmánnal 1944-45 fordulóján? |
A mostanság elfogadott történet igencsak hézagos és valószínűtlen. A következő pontokból áll :
- 1944. október 15. után pontosan ismeretlen időben a nyilasok/németek letartóztatják
- Sopronkőhidára kerül, itt százszázalékosan megbízható tanúk - Kállay Miklós, Jávor Pál, nagybaconi Nagy Vilmos, Vattay Antal - mind egyértelműen bizonyítanak.
- Az egészségi állapotára való tekintettel a nyilasok szabadon bocsájtják.
- Sok, hitelesíthetetlen visszaemlékezés szerint a Sziklakórházban, Budapest I. kerületében ápolják.
- 1945. május 16-án, a budapesti I. kerülteti anyakönyvben február 28-i dátummal, a Sziklakórház címével bejegyzik elhunytát, "szívizomelfajulás" -ban - ez a kor általánosan használt, semmitmondó haláloka. Például a tiszazugi tömegmérgezés legtöbb áldozata is így szerepel az anyakönyvekben.
Számunkra ez a történet nem életszerű, egyszerűen annyi illogikus és a kor ismert viszonyait figyelembe véve lehetetlen emberi és történeti elem van benne, hogy mindenképp vizsgálatra szorul. Lássuk, mik ezek az elemek. A vizsgálódásban nagyon sokat segít beosztottja, Hóry András Bukaresttől Varsóig című kötete, amelyben sok oldalon foglalkozik egykori főnökével.
Kánya Kálmán vesebetegségben szenvedett, Hóry szerint hasonlóan Gömbös Gyulához (aki azonban valószínűleg túlzott alkoholfogyasztás miatt lett beteg). Szakember tudná megmondani, hogy milyen sebességgel romolhat ilyen beteg állapota, azonban egy tény: az 1944. szeptember 10-i titkos tanácskozáson Kánya résztvesz, és erélyesen követeli a fegyverszünetet. Három hónappal később már súlyos állapotban kell lennie, mint láttuk korábban, Kállay Miklós december 2. után még Sopronkőhidán találja.
Kánya 1869-ben, Sopronban született. Nagyon nagy vagyont szerzett, volt háza Sopronban, saját villája Balatonalmádiban, bérelt villá(i) Budán.
Számunkra tökéletesen értelmetlennek tűnő döntés lenne a legrosszabbat választani, a szó szoros értelmében ötpercre lévő szülőváros és az akkori fronthelyzetet figyeleme véve könnyen megközelíthető Balatonalmádi helyett Budára igyekezni, ahol épp milliós hadseregek készülnek egymásnak feszülni. Mint ismert, Hitler 1944.december 4-én fogadja Szálasit, és e találkozón kizárja, hogy Budapest nyílt város legyen. Ezek után aki tud, elmenekül a városból, például a naplóját 1944-ben is író Zimándi Pius.
Hogyan jut be a városba? Kánya a legismertebb politikusok közé tartozott, a revíziós sikerek miatt országszerte ismert lett. Nehezen képzelhető el akár a német, akár szovjet katonaság részéről hogy nem ismerik fel, ha felismerik, hogyan jut be a városba? (Mindezt félholtan?) Bethlen Istvánt azonnal letartóztatták a szovjet katonai hatóságok, mihelyt megtudták, hol van.
Hogyan került a holttetem Sopronba? Kánya Kálmán sírja a soproni Régi Szent Mihály temető VI. fal 19-20. helyén található védett sír. Hogyan, milyen körülmények között került volna vissza Budáról szülővárosába, amelynek környékén még a halála után bőven, április környékén is harcok folytak? Kánya agglegény volt, Hóry szerint a szintén élemedettebb korú von Richthofen bárónővel tartott kapcsolatot. A bárónő vállalta volna ezt a kockázatot?
Vissza